Gazipaşa Selinus Antik Kenti - 4K Uhd Görüntü Kalitesi

Selinus Antik Kenti: Antik Selinus Kenti Gazipaşa İlçesi sınırları içerisinde yat limanının ve Hacı Musa Çayı’nın güneybatısındaki denize dirsek gibi uzanan bir tepenin üzerinde ve yamacında yer almaktadır. Kentin akropolü tepeye kurulmuştur.

Antik kent sahası tamamen dikenli bitkilerle kaplı olup henüz temizliği yapılmamıştır. Ayrıca bu tepe üzerinde Orta Çağ Kalesi yer almaktadır. Akropol içerisindeki kilise ve sarnıç günümüze kadar gelmiş önemli yapılardır. Selinus kentinin diğer yapıları sahilde ve yamaçta yer almaktadır. Bu yapılar arasında hamamlar, agoralar, Selçuklu Köşkü, su kemeri ve Nekropol alanı bulunmaktadır.

Yamaç eteğindeki tünel giriş kapsı arkasındaki gizli tünelden zirvedeki kale yapılarına ulaşım sağlanmaktaydı. Selinus dağlık Klikya bölgesinin en önemli bölgesidir. Roma İmparatorlarından Trijan’ın bu kente ölmesinden dolayı kent bu adı almıştır. Nekropoldeki anıtsal mezar önemlidir. Alanya Müzesindeki ostoteklerin çoğunluğu Selinus Nekropolünden getirilmiş olup, bu da Selinus’ta bir atölyenin varlığını düşündürmektedir.

Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Ulaşım : Şerife Akcan
Çekim Tarihi : 19.09.2019
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 30.09.2019
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93


En Yeni Videolar

Alanya FM Canlı

Gazipaşa TV Canlı

Global site tag (gtag.js) - Google Analytics